Prežili sme nádherných 5 dní v Paríži ... Prialo nám počasie aj dopravná situácia v Paríži, absolútne na nič sme sa nemohli sťažovať. Cesta domov ubehla zázračne rýchlo a už vtedy som si uvedomila, že ruším zoznam "nabudúce". Nemá zmysel, lebo všade sa oplatí vrátiť. Všade sa dá nájsť niečo nové, čo som nestihla, nevšimla si alebo som na to už jednoducho zabudla. Nehovoriac o miestach, kde by som sa kľudne vrátila aj 10x, ako také Musée Rodin :)
Proste Paríž je úžasný a vždy v ňom bude čo objavovať. A Gabi, ďakujem za príjemnú spoločnosť na tejto ceste :)
  Som vďačná sama sebe za rozhodnutie, utriediť si zážitky a fotky z Paríža v tejto písanej forme. Aj keď to trvalo dlhšie, povyťahovala som spomienky, ktoré boli už na polceste do krajiny zabudnutia. Ulice zasa dostali mená, budovy umiestnenie na uliciach, obrazy a sochy autorov, kostoly emócie k nim prináležiace. Do pomaly beztvarého zmetku sa zaviedol poriadok a prehľad a ja mám pocit, že všetko mi je dôverne známe a blízke. A že z Paríža som sa vrátila včera :) A preto, priatelia
|
P.S.:   Jediný miš-maš po návrate z Paríža som mala v kráľovských sídlach. Kde tí francúzski králi vlastne žili? Tu splácam svoj dlh sebe:
  Justičný palác na Île de la Cité - oficiálny kráľovský palác Ľudovíta IX. Svätého (1214 – 1270). Od 16. storočia do Francúzskej Revolúcie sídlo Parížskeho Parlamentu.
  Louvre - oficiálnym kráľovským sídlom od Karola V., 14. storočie. Králi však často dávali prednosť svojim zámočkom na Loire a tak skutočný kráľovský lesk dostáva a trvalým sídlom kráľa sa stáva Louvre až za Františka I., 16. storočie a ostáva do vlády po Ľudivíta XIV., 1682. Potom sa stáva centrom umenia a miestom umeleckých zbierok.
  Luxemburský palác - po smrti manžela Henricha IV (zavraždený 1610) ho dala postaviť jeho manželka Mária Medicejská ako kráľovná Francúzska a regentka syna, budúceho kráľa Ľudovíta XIII. (kráľ oficiálne od 1610, reálne od 1617 - 1643) Ľudivít XIII. Spravodlivý bol kráľ kardinála Richelieu :) Mária tu žila od r. 1625, ale syn ostal v Louvri. Od r. 1800 je to sídlo Francúzskeho senátu.
  Versailles - oficiálne kráľovské sídlo Ľudovít XIV., 1682 - Ľudovít XVI. 1789
... a už naozaj končím :)
|