Mamka - Obúva túlavé topánky

2757058. návštevník
3.234.143.26
ec2-3-234-143-26.compute-1.amazonaws.com

nájdete ma na:
mdupka.blogspot.sk

Košice | Benelux | Bulharsko | Česko | Dánsko | Francúzsko | Maďarsko | Maroko | Nemecko
Poľsko | Rakúsko | Rumunsko | Španielsko | Taliansko | Ukrajina | Veľká Británia
Časová súslednosť

Maroko ...
Marrakéš 2019

Marrakéš 2019 ...
18.-22.2.2019  
Pondelok 18.2. | Utorok 19.2. | Streda 20.2. | Štvrtok 21.2. | Piatok 22.2.

Pondelok 18.2. - letíme do Marrakéša

      Danka nie je vo svojich snoch vôbec skromná, nenáročne sníva o iných kontinentoch. Vo fb skupine Tour de Svet som objavila krásne fotky z Marrakéša (Maroko, Severná Afrika) a na webe, že Ryanair lieta z Budapešti do Marrakéšu pondelky a piatky, ideálne termíny pre jarné prázdniny. Potom som už len celú jeseň číhala na dobré letenky v tomto termíne 18.-22.2. 2019. Podarilo sa ... letenky stáli 75€, s príplatkom za 10kg batožinu a sedadlá tam aj späť 95€ na osobu. Pribalili sme aj Miloša, keďže predsa len je to moslimská krajina a celá rodina nado mnou zalamovala aj tak rukami, kde to dieťa beriem ... chlap je v takej krajine istota. Trojlôžková izba v centre Marrakéša (Riad Naya) nás stál 176 € na 4 noci s raňajkami. Poistenie bolo vyššie, cca 15€ na osobu. Sumárne, 95+59+15=169€ na osobu letecky z Budapešti s raňajkami. Záver - lyžovačka na Slovensku by vyšla drahšie, ako výlet do Afriky :D
       Do Budapešti sme šli autom a odparkovali ho na letisku. Diaľničnú známku do Maďarska i parkovací poplatok na letisku sa už dá už kúpiť cez internet, išli sme bez stresu. Let trval cca 4h15min, od 13:00 do 17:15. V Marrakéši nás vítal dážď. Predpoveď sa vyplnila, v pondelok a utorok sme mali mať chladnejšie, 15 stupňov cez deň, od stredy už cez 20, v piatok dokonca 26 stupňov. V noci ale stále chladno, nadránom mala teplota klesať na 8 stupňov.
Smer Maroko
Smer Maroko
      Na letisku v Marrakéši (predpokladám v celom Maroku), pred colnicou musíte vyplniť malé tlačivko (treba si ho všimnúť v stojanoch pri prechode od terminálov) a na colnici si ho nechajú. Sú tam osobné údaje ako meno a priezvisko, údaje o pase, o ubytovaní v Maroku. Treba si vziať rovno viac tlačiviek, lebo cestou domov sa na colnici odovzdáva rovnaké vyplnené tlačivo. Rady pred colnicou (napriek varovaniam na internete na dlhé čakania) neboli žiadne. Bolo tam aspoň 20 colníkov, prešli sme to aj s vyplnením tlačív za 10 minút.
      Z letiska v Marrakéši sa do centra mesta ku Kautoubii (mešita vedľa námestia Jemaa el Fna) dostanete pohodlne MHD linkou č. L19 , stojí priamo pred terminálom. Lístok stojí 3€. Je to "turistická" linka za "turistickú" cenu, bežné linky stoja vedľa letiska na dvojprúdovke, cca 600m od terminálu, za 0,4€. V Marrakéši však nie sú zastávky, jednoducho čakáte tam kde je viac ľudí :) Keďže sme boli traja, objednali sme už z domu cez Riad Naya taxík a za 15€ nás odviezli/odviedli až priamo do hotela. Vzhľadom na ten dážď a chlad to bola určite najlepšia voľba. Fyzicky zdatnejší jedinci si to ale môžu prejsť v slnečnom počasí aj peši, z letiska je to do centra cca 45minút, pohoda.
      V Riade Naya nás privítali horúcim marockým mätový čajom a dostali sme takmer hodinové školenie nad mapou - kde sú aké pamiatky a odporúčaná trasa po Marrakéši, kde meniť peniaze, že pri nakupovaní MUSÍME vyjednávať. Nenechať sa odviesť mladými chlapcami, ak zablúdime na "soukoch" (souk=trh, celé historické centrum je vlastne samý souk), lebo budú chcieť peniaze, radšej volať Mohammadovi do hotela. V offline používať na mobile aplikáciu maps.me, tá v Marrakéši funguje na rozdiel od offline google máp (ktoré rady nejdú aj inde, nie len v Afrike). No a pozor na jedlo, lebo keď si objednáme v centre tajin (národné jedlo), ktoré bude v menu za 8€, donesú nám ešte tzv. "extras" - olivy, oleje, pochutiny a potom si naúčtujú 20€. Jednoducho extras nechytať. Dostali sme proste dokonalé poučenie, ako na Marrakéš ... úžasné služby. Danka dokonca dostala hodiny konverzácie vo francúzštine zadarmo :) A to bol len začiatok! Boli sme hladní, tak nám Mohammad dal menu, objednal a zaplatil (nemali sme ešte Marocké dirhamy, keďže to nám ešte mailom poradili, nemeniť peniaze na letisku). Po večeri a krátkom oddychu sme s Milošom vybehli na Jemaa el Fna zmeniť peniaze. Potrebovali sme vrátiť Mohammadovi i na výlet na druhý deň. Normálne sme sa tešili, že sme už v tme trafili a nepoblúdili :) Mesto žilo ... Na druhý pokus sme všetko ukázali aj Danke, ktorá na vykrikujúcich a ponúkajúcich obchodníkov, pre nás európanov hlučných, reagovala zo začiatku veľmi vystrašene. Keď sa večer v riade pýtali manažéri Ayub a Mohammad, ako bolo, a ona sa zatvárila neurčito, že ľudia boli "drzí", prekvapila ma reakcia Ayuba, ktorý hneď začal rázne zisťovať: "Kto, kde?!!". Jeho reakcia bola jednoznačná, ide urobiť poriadok! Upokojili sme ho, že určite nikto nebol drzý, len že Danka, a vlastne ani my, nie sme na to zvyknutí a Danka to vníma citlivejšie. Ale skutočne drzý naozaj nikto nebol! Ponúkali a keď sme nemali záujem, rozlúčili sa pekne s tým, že zapamätajte si číslo stánku, možno nabudúce. Danke sme vysvetlili, že keď je v centre 200 stánkov a všetci ponúkajú to isté, ich cieľom je zaujať, aby si ona vybrala práve ten jeden stánok. Je to ich práca, z toho žijú, musia to robiť. Inak kupujúci pôjde k druhému stánku. Do konca pobytu si dcérka zvykla a všetko bolo v pohode.
       V rámci dokonalých služieb som zažila ďalší kultúrny šok, keď som sa pýtala na raňajky. Vraj od 9:00 do kedy chceme ... My sme v utorok ráno museli odísť z hotela pred siedmou. Nebol problém, Mohammad zamieril do kuchyne a pripravil nám balíček - džús z vytlačených pomarančov, pudingy, palacinky, sladké buchtičky, vajíčka na tvrdo, syry. Ešte sa ospravedlňoval, že môže len z toho, čo má v kuchyni. Že by aj urobil ráno čerstvé raňajky, ale všetko je tak skoro zatvorené ... Lebo v Maroku mal byť zimný čas, t.j. nie 7:00 ale 6:00, ale oni sa tam rozhodli, že ho nechcú a nechali si letný, ale nejak zvykovo aj tak žijú podľa zimného :D !!! A tak naše roamingy v telefónoch ukazovali o hodinu menej, ale v skutočnosti mali presne taký čas ako my doma. Napriek tomu, ak by ste toto zažili hocikde na SLovensku, nikoho netrápi, že nestíhate raňajky, vaša smola ...
       Po vyčerpávajúcom cestovateľskom dni a po prvom dotyku s Marrakéšom sme rýchlo zaspali v našej "princeznovskej" izbičke, v klasickom, autentickom arabskom dome, na prvom poschodí s vchodom z patia, ako som obzerala pred pár mesiacmi v Andalúzii :) Začala som tie arabské domy chápať, veď som v jednom , krásne zariadenom, práve bývala :)

© 2004-2020 Dupkalovci