Naše havuľky - Kora

34.239.151.124
ec2-34-239-151-124.compute-1.amazonaws.com

nájdete ma na:
mdupka.blogspot.sk
Coco Chanel Something Beautiful - Kora
Šampión Slovenska
O Kore | Rodokmeň | Výstavy a skúšky | Fotoalbum | Šteniatka

27.4.2012 sa Kore narodilo 1 šteniatko zo spojenia :

     

X        
  
Ch. SK Coco Chanel Something Beautiful "Kora"   Multi Ch. Aldamity Knight Rider "Justin"
chovateľská stanica Aldamity
Na Korinkine šteniatka sme sa dlho tešili. Veď to mal byť prvý vrh A v našej chovateľskej stanici Meadow Dew. Hoci ultrazvuk na 30. deň neukázal žiadne srdiečko, boli na maternici viditeľné zmeny a my sme dúfali ... Na 50. deň sme s radosťou sledovali na ďalšom ultrazvuku jedno bijúce srdiečko a stále sme dúfali, že kdesi hlbšie nám naša čertica schováva ešte nejaké to prekvapenie :)
Korinka porodila v piatok 27.4. 2012 o 16:30 predsa len len jednu malú uvrieskanú čiernu slečnu. Keďže celý hotel "Mamine bruško" bol jej, vykŕmila sa statočne na pôrodnú váhu 530g :) A my sme mali obroskú radosť, že je drobec s nami a prežil, keďže takéto tehotenstvá sú u labradorov vždy rizikové. Malá slečna je pre nás bojovníčka od počatia, preto hneď dostala meno hodné jej bojovnosti - ARYA.

A vrh - denník

A čo ďalej - po 20.6. 2011
      Zasa je tu ticho ... a smutno ... No čo, budeme si musieť kúpiť nové papuče a Danka aj ponožky, odpraceme bedňu a ohrádku a budeme sa tešiť na nové správy o Aryi z jej nového domova ... Smútok nad Aryinym odchodom zmierňuje radosť z toho, ako rýchlo si zvykla na nových majiteľov a aká je šťastná, živá a nezbedná naďalej :) Nechcem strašiť nových majiteľov, ale tešte sa - ešte si užijete ;)
      Aryinka nezabudni na nás, určite ťa prídeme pozrieť ... :)

Ôsmy týždeň - 16.6.-20. 6. 2012
      Áno, už to nebol celý týždeň ... Aryinka v stredu 20.6.2012 odišla do svojho nového domova.
      Tento týždeň boli vonku horúčavy a preto väčšinu času malá strávila v garáži. Mliečko cickala už len večer. Bola milá a hravá - pravé živé, neposedné šteniatko.
      V stredu večer si pre ňu prišla veľmi milá rodinka zo Spišského Hrušova. Detičky žiarili a našu zbojníčku si obľúbili na prvé pohladkanie :) Akoby k nim patrila vždy ... Cestu aj prechod k novej rodinke Arya zvládla na moju radosť na jednotku, bez akýchkoľvek problémov. A keďže nová majiteľka je tiež fanúšičkou Eragona, meno Arya drobcovi ostáva :)
       Váha pri odchode: 7,85kg
Arya 54 dní, deň odchodu:

            

Siedmy týždeň - 9.6.-15. 6. 2012
       Pokračujeme v odstavovaní. V noci z 9. na 10. 6. Arya prvýkrát spala sam. Jóooooj, ale bola ráno hladná ... :) Konečne si Korinka oddýchne. Pri tom malom perpetum mobile sa jej už viditeľne a počuteľne dosť ťažko spalo :) Od 14.6. už nie je malá kojená ani cez deň - ostáva už len ranné a večerné cickanie.
       Malá je silná a veľmi dobre sa drží v náručí a mojká sa s ňou, ale ona, opica, veľmi nechce. Po chvíľke sa metá a len behať a behať :) Ale jasné, šteniatko, prebehne tryskom 4x záhradu a potom ako podťatá zaľahne ... dobije baterky .. a za ďalšie 4 sekundy znova vyštaruje a tak dookola ... Zato hladkanie po brušku si už občas aj užije s rozkošou pravého labradora ... milučká :)
      Ak by tu ostala dlhšie, na zametanie garáže by sme potrebovali 2 metly: jednu pre Aryu a jednu pre mňa. Zatiaľ máme len jednu a vždy sa o ňu bijeme :) Na oslavu siedmeho týždňa nám ráno rozmotala toaletný papier z WC až do kuchyne ... ďakujeme, mojko, už trafíme :)
       Váha na konci týždňa: 7,10kg

Šiesty týždeň - 2.6.-8. 6. 2012
       Aryinka sa začala učiť byť sama, bez maminky. Od utorka 5.6. mala mamku cez deň 3x na kojenie a potom celú noc. Výrazne sa jej zvýšil apetít a hoci to na začiatku týždňa nevyzeralo, do konca sme takmer pokorili 6kg hranicu :)
       Celý týždeň sa niesol v znamení objavovania nových zákutí na záhrade. Už hádam nie je miesto, kde by sa Arya neodvážila .. a keď sa také nájde, do pol hodinky po ňom behá ako divá. Je odvážna, živá a hravá. No a my sme za týždeň prišli o 3 páry ponožiek :D Tie6 n8s nau4ila, kde sa u n8s pi3k8 ... hrala sa v obývačke a zrazu sa vychytila a poďho do otvorenej garáže. Bežala som za ňou a nechápala, veď ona z garáže naopak - vždy uteká ... A naša malá sa išla vypiškať :) Tak ak ku nám prídete na návštevu, nezabudnite na to ;)
       Váha na konci týždňa: 5,95kg.
Arya 42 dní:

            

Piaty týždeň - 26.5.-1. 6. 2012
       Tento týždeň sme už mali doma naozaj šelmu. Malá hrýzla čo mohla, brala to útokom a samozrejme neúnavne :) Behala kde mohla a bolo jej všade plno. Zoznámila sa s trávičkou, ktorú zvládla absolútne s pohodou na prvýkrát. Takisto Kika je už kamoška, ktorá by Aryinku aj nakojila z lásky ... aj sa pokúsila a potom sa zlostila, že to nejak nefunguje :)
       Niekedy nechápem, ako to medzi našimi dvoma babami na dvore funguje, kto je šéf ... lebo oni si to prehadzujú podľa potreby ... teraz je to jasné, každá sa prispôsobuje Aryi :) Kikuška nám už plače zakaždým, keď vidí malú a nemôže sa s ňou hrať :) Kora malú vždy po kútiku oka pozoruje a stráži. Je neuveriteľné. čo všetko jej dovolí. Malá jej lozí aj po hlave ...hryzie labky a najradšej chvost a Kora ak má dobrú náladu, naozaj málokedy zasiahne. Zato keď nemá náladu, zavrčí a buď ju rázne odtlačí alebo vstane a strasie ju :)
       Papanie sa primerane pohybu pomaly zlepšuje, ale ryžovú kašu zjedla Kora a Arya hryzie suché granulky. No čo už, musíme sa prispôsobiť jej chúťkam :)
Arya 32 dní:

            

Štvrtý týždeň - 19.-25. 5. 2012
      Bol to prelomový týždeň. Najskôr sa nám Bambuľka rozhýbala. Na 22. deň sa odvážila vyskočiť z bedne a dva dni vždy pískala odušu pred bedňou, keď sa nevedela dostať dnu. Ale na 24. deň už premávala dnu - von podľa potreby. Doslova, lebo samozrejme, pišať a kakať už vybehla vždy vonku z bedne. Zlatá :)
       Priebežne popri tom sme s úžasom zisťovali, že na 21. deň jej prerazili dolné zadné zúbky, na 23. deň. aj horné zadné a nakoniec sa deň na to objavili aj dolné rezáky. Slečna začala hrýzť, čo mohla : dry bed, plyšákov a papuče a ponožky sú samozrejme top ! Tvárila sa pri tom zúrivo ako seriózna šelma :D Ale nás neobabre, my vieme, že je bábätko, čo len cická mamkine mliečko :) Stále ho bolo na jednu princeznú dosť, takže rozbehnúť sa s granulkami alebo ryžovou kašou bolo ťažké ... Nebol o to záujem :) Zato hovädzie mäsko si slečna na 22. deň úplne zamilovala a s guličkou mäska nemala žiadne problémy. Ale granulky ... hm ... len z ruky, najlepšie od Danky a len keď posedela, čo bolo málokedy. Viditeľne sa jej začal zvyšovať apetít na 26. deň. Tak dúfame, že aj toto sa za chvíľku rozbehne a malá bude papať ako riadny labrador :)

Tretí týždeň - 12.-18. 5. 2012
      Naša princezná ďalej trénuje zadné labky. Sem-tam poslúchnu na 3-4 krôčky, sem-tam sa jej po dvoch krokoch rozčapnú ako žabke. 10 minút potrénuje a potom hodinku oddychuje. Na 18. deň sme ju odčervili, na 19. deň sa jej podvečer predral vonku prvý horný mliečny očný zúbok a večer už bol von aj druhý. No sláva, začne Koru hryzkať a tá hádam už nebude tak ochotne kojiť, lebo vychováme čierneho bernardína :) A to nebolo všetko ... na 20. deň sa predrali von aj horné rezáky a dokonca aj dolné očné zuby. Budeme mať hryzošku :)
      V obývačke sme zriadili herňu, aby sme lenivca trochu rozhýbali. Ale od toho 19. dňa sama začala znižovať čas spánku a pomaly pridávať čas strávený pohybom. Súrodencov nenašla, tak začala hryzkať ušká mamke a chvostík plyšovej sestričke :) A po chvíľke šantenia vie Arya v "herni" tak tvrdo zaspať, že človek neznalý by isto nezistil, čo je len plyšák a čo živé šteniatko :)
Arya 19 dní:

            

Druhý týždeň - 5.-11. 5. 2012
      Arya len spinká a papká, ako by za to bola platená :) Veďa aj priberá za 2 šteniatka ... :) Ak vo veľkých vrhoch sa k jednej cicuľke tlačí 5 šteniat, naša hviezda má celý mliečny bar pre seba a aj si to náležite užíva. Ak jej nestačí z jednéj, prejde na druhú, tretiu ... dopraje si. A vidno to na brušku i na váhe :)
      Kora už všetky povinnosti zvláda úplne hravo, už sa aj občas nudí. Malú čistí až paranoidne, hneď ako sa vráti zvonku či akonáhle sa k malej niekto priblíži. Až niekedy Aryu ľutujeme, že sa tá jej mater na nej vybúri :) Ku koncu týždňa už niekedy cez deň kojila Kora posediačky, veď ten 1 drobec sa k cecíku dostane hravo aj takto. Profesionálna mama :)
      Na 13. deň Arya začala otvárať očka a na 14. ich už mala krásne otvorené, šteniatkovsky čiernomodré. Hneď sa jej zmenilo správanie - skľudnela a obzerala sa, akoby tomu všetkému dookola rozumela. No veď asi to tak aj bolo - začala vôňam priradzovať obrazy :) Viac sa osmelila a začala trénovať labky. Obdivovali sme, ako vôbec dokáže to svoje večne napratané bruško vôbec zdvihnúť, ale na počudovanie jej to išlo veeeľmi dobre ... Na 14. deň sme jej ostrihali pazúriky, keďže už ich mala ako bosorka :)

Prvý týždeň - 27.4.- 4.5. 2012
      Kora porodila v piatok večer cisárskym rezom, preto celú prvú noc sme Aryu k nej len prikladali a masírovali malej bruško. Kora pozerala, čo sa deje, ale neprotestovala. Asi sa ani nedalo, bola oťapená z narkózy. Na druhý deň ráno už bola čulá a živá, tak sme mamu aj dcéru položili spolu do pôrodnej bedne. Bolo nám jasné, že tento vzťah sa musí budovať, ale nemali sme žiadne skúsenosti, ako na to ... čo čakať. Prvý deň Korinka pekne kojila, ale musela som byť s ňou. Keď som sa dvihla ja, dvihla sa aj ona a šteniatko ju nezaujímalo. Dokonca ju nechcela ani ovoňať, doslova odvracala hlavu. Obrnili sme sa trpezlivosťou a verili, že to pomaly ustúpi. Veď spala a niekto k nej položil malý čierny batôžtek, ako ona má vedieť, že je to jej a čo má robiť? Musí sa to naučiť a bude to trvať dlhšie ...
      Náš optimizmus poriadne naštrbili Korine problémy hneď prvý deň večer. Začala zvracať a keď to neustalo ani po 6tich hodinách, skončili sme na pohotovosti na ifúziách. Šteniatko s nami. Nakoniec sa našťastie z toho Kora dostala. Ja som ale potrebovala ďalšie 3 dni na upokojenie, aby som sa prestala o ňu a malú báť ...
      Ani zdravotné ťažkosti ale Kore nebránili v zlepšovaní sa v materských povinnostiach. Veď v podstate, ona ani na chvíľu nestratila optimizmus a vždy vrtela chvostíkom a tuľkala sa :) Na druhý deň už pochopila, že musí kojiť a akonáhle malá zamravčala, bežala k nej. Trepala sa do bedne aj nasilu pomedzi moje nohy. S ovoniavaním to bolo ale ťažšie ... možno trošku pri hlavičke, ale bruško a riťka ani náhodou. Tak som čistila a masírovala bruško ďalej. Keď som na tretí deň videla Koru oblizovať malej papuľku, skoro som zvískla od radosti. Ďalší krok za nami ...:) Ako ju ale naučiť olizovať jej bruško ... ??? Možno je to smiešne, ale už som rozmýšľala namazať malej na zadok mäso, len som sa bála, aby ju Kora nepokladala za večeru :D. Poradila nám p. Danka z CHS Aldamity, majiteľka Aryinho ocka. Natrieť malej bruško smotanou. Každý večer som Kore odstriekavala z cecušiek prebytočné mliečko, keďže pre 1 šteniatko toho veľa netreba, využila som to a šup s ním Aryi štvrtý deň večer na bruško ... Najprv to ostalo u Kory bez reakcie, len trochu ovoňala (čo bol aj tak ďalší úspech na štvrtý deň) ale skúsila som na piaty deň ráno zasa ... a Kora síce váhavo a nedôverčivo, ale predsa vyplazila jazyk a skúsila ....a naša malá Arya jej napišala prúdom rovno do tváre, až sa Kora zľakla a odskočila :-D. Rastie nám zbojník :) Bol to prvý pokus a ďalší krok pr Koru na jej ceste stať sa mamou. Večer v piaty deň som zaregistrovala, ako sama Kora skúša priblížiť sa malej k zadočku. Obliznutie bolo váhavé, kratučké a neisté, asi čakala ďalšiu sprchu :) Ale ja som sa takmer rozplakala ... a keď o jedenástej večer, teda už na začiatku šiesteho dňa, som bola svedko ďalšieho, tentokrát už jasne odvážnejšieho a úspešného pokusu o čistenie, slzy som už nezadržala. Kora sa stala mamou.
Malú som ešte 2 dni kontrolne čistila a masírovala aj ja, ale už bolo jasné, že ja som zbytočná a nestíham, takže do druhého týždňa sme vstupovali s radosťou z Korinkyných úspechov a s pocitom, že všetko je konečne v poriadku.
Naša malá Arya, 6 dní:

            
            

© 2004-2024 Dupkalovci