Mamka - Obúva túlavé topánky

5039748. návštevník
3.235.184.215
ec2-3-235-184-215.compute-1.amazonaws.com

nájdete ma na:
mdupka.blogspot.sk

Benelux | Bulharsko | Česko | Dánsko | Francúzsko | Maďarsko | Maroko | Nemecko | Poľsko
Rakúsko | Rumunsko | Slovensko | Španielsko | Taliansko | Ukrajina | Veľká Británia
Časová súslednosť

Poľsko ...
Krakov 2014

Krakov, Osvienčim, Wielička 2014 ...
4.7. - 6.7.2014   viac fotiek
Piatok 4.7. | Sobota 5.7. | Nedeľa 6.7.

Piatok 4.7. - Deň prvý ... kadiaľ že to do Krakova?

       Bol jún, slniečko lákalo vypadnúť z domu, ale naša letná dovolenka v auguste bola v depresívnom nedohľadne ... Tak sme si na začiatok júla naplánovali notoricky známy výlet : Krakov - Osvienčim - Wielička, samozrejme vo vlastnej réžii. Vyrazili sme v piatok pred obedom. Miloš zapol navigáciu a šlo sa. Po Slovensku to smerom na Starú Ľubovňu poznáme, ale v Poľsku nás to navigovalo asi aj po cestách 4. triedy a každú chvíľu sme čaklali, že nás to pošle aj na lesnú cestu a tam nás už bude značka "Koniec Sveta" :D . V zastrčených dedinkách si naše dve BMWčka (išli sme už klasicky so susedovcami) miestni obzerali ako atrakciu, babičky na záhumienkoch až prestávali kopať a pozorovali ... No mali sme pocit, že tadiaľ už 20 rokov auto nešlo, nie to ešte slovenské, zahraničné :D Miloš navigáciu obhajoval, že mala zapnuté inteligentné rozhodovanie a posielala nás po vedľajších cestách, keď sú na hlavných zápchy. Mohla to byť aj pravda, keďže bol piatok poobede, ale kto to už dokáže ... Ale kontrolovala som podľa mapy a vždy sme sa držali v smere "záklednej" hlavnej trasy, tak sme navigáciu poslúchali s napriek šialeným cestám sme za klasické 4 hodinky dorazili do Krakova a šťastne sa ubytovali.
      Na večer sme už mali dopredu kúpené lístky do Wieličky - soľnej bane neďaleko Krakova.
Fontánka pred hotelom
Fontánka pred hotelom
Wielička - vchod
Wielička - vchod
Wielička - Koperník
Wielička - Koperník
Wielička - sv. Kinga
Wielička - sv. Kinga
Wielička - vypaľovanie metánu
Wielička - vypaľovanie metánu
Wielička - pôvodné schody
Wielička - pôvodné schody
       Wielička (Wieliczka) patrí medzi prvých 12 poľských objektov zapísaných do Zoznamu svetového kultúrného a prírodného dedičstva UNESCO. Prvá soľ sa na týchto miestach získavala už v období neolitu, 4000 rokov pred n.l.. Vtedy tu získavali prvú soľ odparovaním soľanky zo soľných žriediel. Na históriu odparovania soľanky sa v novodobých dejinách nadviazalo v 12. storočí a už v 13. sa začala aj ťažba kamennej soli. Veľkú podporu baníci vtedy našli u sv. Kingy (Kunegunda, 1234 - 1292), kráľovnej, ktorá istý čas pobývala aj na Pieninskom hrade. Odvtedy si v priebehu storočí baníci vytvárali nové chodby, štôlne, komory i kaplnky. Skrášľovali si ich sochami z dreva i tmavej kamennej soli. Až do r. 1996, kedy bola ťažba soli v bani zastavená. Dnes Wielička slúži na liečebné a ozdravné pobyty kvôli vynikajúcej klíme. Pozrieť si jej rozprávkovú podzemnú krásu sa dá v dvoch typoch prehliadok - turistickej a baníckej.
       My sme mali objednanú turistickú prehliadku s poľským sprievodcom, lebo slovenský mal dovolenku. Škoda, lebo pán dosť mlel a ťažko som mu rozumela aj ja, nie to ešte deti. Trvala asi 3,5 hodiny a bola to taká príjemná, dlhšia prechádzka v podzemnej krajine. Mňa najviac očarila podzemná katedrála - kaplnka sv. Kingy, kde sa pravidelne konajú aj sv. omše a sobáše. Fascinovali ma obrovské drevené konštrukcie v niektorých komorách. Priam óda na ľudskú šikovnosť a nespútaného ducha. Menej ma ale zaujímali soľné sochy - trpaslíci, dinosauri, baníci pri rôznych činnostiach - aj ma to už asi nebaví, aj som hľadala kvôli močovému mechúru každé WC :) Takže priznávam, chyba bola vo mne. Ale aj naše deti sa tvárili tak, že ok, prežili sme, ale stačilo. Bolo to dlhé a ku koncu už únavné - možno by im teda viac vyhovovala banícka prehliadka. Vyskúšať si prácu baníkov v baníckych kombinézach by bolo pre nich isto zaujímavejšie.
Wielička - podzemná katedrála
Wielička - podzemná katedrála - kaplnka sv. Kingy
Wielička - podzemná katedrála
Wielička - podzemná katedrála - hl. oltár sv. Kingy
Wielička - chodba
Wielička - chodba
Wielička - komora Michalovice
Wielička - komora Michalovice
Wielička - lokomotívka zo Sexmisie
Wielička - lokomotívka zo Sexmisie
Wielička - budova
Wielička - budova
       Po dlhej prehliadke sme si dali výbornú večeru a poniektorí išli oddychovať (ja :D) a ostatní hľadať krčmu s veľkým plátnom, kde sa dajú sledovať futbalové zápasy z majstrovstiev sveta :)

© 2004-2020 Dupkalovci